تولید محتوای شبکه های اجتماعی و نقش  آن بر بازاریابی و موفقیت تجارت ها

برای اینکه بصورت خلاصه اهمیت تولید محتوا در شبکه های اجتماعی را بیان کرده باشیم، به جمله ای از بیل گیتس موسس مایکروسافت بسنده می کنیم، او معتقد است که “محتوا پادشاست” . “Content Is King” همانطور که قطعا متوجه شده اید، محتوای هوشمندانه به وضوح پایه و اساس مدلهای تجاری و پلن های بازاریابی شرکتها و تجارت هایی است که قصد دستیابی به مسیر پر پیچ و خم شهرت و فروش موفق را  دارند. پس در یک جمله محتوای مناسب و حرفه ای یکی از مهمترین مسیرها و راه ها برای فروش موفق و برقراری تعامل هدفمند با مشتریان بالقوه و بالفعل ما می باشند.

نقش خلاقیت و نوآوری در موفقیت تولید محتوا و موفقیت بازاریابی رسانه های اجتماعی

با نگاهی ریزبینانه و رصد عملکرد رسانه های اجتماعیِ تجارت هایی که با اتکا به تولید محتوای شبکه های اجتماعی توانسته اند کمپین فروش موفقی داشته باشند و سهم مناسبی را از بازار به خود اختصاص دهند، در می یابیم که خلاقیت، نوآوری و ایده پردازی، وجه مشترک تمامی آنها می باشد.

خلاقیت تنها راه نفوذ در دل و روح مخاطبین است، مخاطبین  دلباخته و مجذوب خلاقیت و ایده های نو هستند، حتی خود ما نیز از صحبت کردن در مورد موضوع های خلاقانه و ایده محور در صفحات صحبت میکنیم و بدون اینکه بدانیم آنها را تبلیغ میکنیم و در گسترش آنها نقش داریم و این موضوع قطعا نه تنها برای ما با اکراه انجام نمیپذیرد بلکه احساس خوش آیندی به عنوان معرف و مبلغ ایده های جالب خواهیم داشت. و رسیدن به این نتیجه و این حد از تاثیرگذاری قطعا کار ساده ای نیست و نیازمند تجربه و شناخت کافی از فرآیند برندینگ و روانشناسی انسان هاست.

نقش طنز در موفقیت کمپین تولید محتوای شبکه های اجتماعی

با ارجاع به آمارهای منتشر شده می توان به جرات گفت که طنز یکی از فراگیرترین و پر مخاطب ترین ژانرهای تولید محتوا برای سایت ها و شبکه های اجتماعی می باشد، طنز به دلیل ظرافت ها و تاثیرگذاری فوق العاده ای که با خود دارد حتی در اصلاح معظلات اجتماعی و یا حتی در سیاست نیز قدرت خود را به اثبات رسانده است.

تجارت ها و شرکت های تولید محتوای هوشمند این قدرت را در اختیار گرفته و از این ابزار قدرتمند به نفع و در جهت موفقیت خود استفاده می نمایند.

آیا طنز برای هر نوع تجارت و یا محصولی مناسب است؟

بصورت کلی و عام می توان گفت که محتوای هوشمندانه طنز محور برای هر نوع تجارت و محصولی می تواند، کارآمد و پر اهمیت باشد، ولی مدل های تجاری و محصولاتی هستند که محتوای طنز پاسخگوی بازار هدف آنها نیست و مخاطبین  آنها انتظار شخصیت فاخر و یا ژانرهای دیگری از تولید محتوا را برای آن محصول خاص دارند.

پس می توان نتیجه گرفت که هر برند و محصولی نیازمند درک صحیحی از تناسب رابطه محصول و بازار هدفش می باشد و این درک حیاتی ترین عنصر در تعیین موفقیت و یا عدم موفقیت تولید محتوا می باشد.

ترفندهای موفقیت در تولید محتوای شبکه های اجتماعی و سایت ها

  • عکاسی صنعتی با کیفیت و تاثیرگذار از محصولات و خدمات، اگر به لوگوی اینستاگرام توجه کنیم، به اهمیت عکاسی در تولید محتوای شبکه های اجتماعی پی خواهیم برد
  • برای مخاطبانتان اهمیت قائل شوید، آن هندلی می گوید در مورد مشتریانتان بنویسید، نه در مورد خودتان، آنها را تبدیل به اسطوره کنید!
  • استفاده از متن های انگیزشی و پر انرژی (امید مهمترین نیاز انسان برای احساس موفقیت و خوشنودیست)
  • فیلم های کوتاه و زیبا از محصولات و خدمات بین انتشار عکس های صنعتی از محصولاتتان حتما جایی برای کلیپ های کوتاه در نظر داشته باشید
  • ساخت انیمیشن های خلاقانه و زیبا، انیمیشن و متحرک های گیف می توانند مخاطبین زیادی را جذب کرده و تحت تاثیر قرار دهند
  • اینفوگرافیک ها، آمارهای کاربردی و مورد نیاز مخاطبین هستند که تحت قالب جذاب گرافیکی به نمایش در آمده اند و در شبکه های اجتماعی جایگاه ویژه ای از اشتراک گذاری ها را به خود اختصاص می دهند.

حفظ و حراست از  اعضای فعلی به مراتب مهمتر از جذب عضو و یا فالوور جدید می باشد!

در بازاریابی اصلی مهم وجود دارد که حفظ مشتریان فعلی مهمتر از بازاریابی و جذب مشتریان جدید می باشد، این اصل دقیقا در مورد اعضای شبکه های اجتماعی صادق می باشد، این اصل بر مبنای تئوری بسیار قدرتمندی بنا نهاده شده که در آن ارزش محصولات برای مخاطبین سنجیده می شود، اگر تجارتی در فرآیند تولید و بازاریابی نمی تواند مشتریان پیشین خود را حفظ کند پی جایی از کار می لنگد و مشکل دارد، پس قبل از جذب مشتریان جدید که نیاز به تبلیغات و صرف هزینه داریم می بایست مشکل را رفع کنیم در شبکه های اجتماعی نیز همینطور می باشد اگر نمیتوانیم فالوور ها و اعضای پیشین خود را حفظ کنیم و آنها تمایل به ترک کانال و صفحه ما را دارند، پس باید در کمپین تولید محتوای خود جستجو کنیم و هر چه سریعتر و قبل از اینکه بقیه اعضا و اعضاء جدید متوجه این خلع و ضعف نشده اند مشکل را یافته و رفع کنیم.