عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی (Advertising Photography) که جزو زیر مجموعه های عکاسی صنعتی می باشد، جهت پرزنتیشن، برانگیزاندن احساسات و ایجاد انگیزه برای خرید استفاده شده و بر خلاف شیوه صنعتی الزامی در وفادار بودن و حفظ خصوصیات ظاهری و بالفعل محصولات نیست و عکاس از تمام قوه تخیل و قدرت خلاقیت خود در جهت برانگیزاندن احساسات استفاده نماید.

در عکاسی تبلیغاتی بر خلاف عکاسی صنعتی، سعی بر این است تا اجناس، محصولات و خدمات در بالاترین حد توانایی و تاثیرگذاری به نظر برسند، اغراق کنترل شده، ویژگی این نوع عکاسی به شمار می آید و درک هنری و ایده های تیم اجرا کننده و درک صحیح از زیبایی شناسی و ایده پردازی مربوط به کاربرد محصولات، تاثیر بسزایی در فروش بیشتر و موفقیت محصولات دارد.

اگز ماهیت روانشناسی مشتریان بالقوه محصولات در عکاسی تبلیغاتی در نظر گرفته شده باشد و تیم مجری بتواند این ماهیت را شناسایی نموده و در پروژه ها رعایت نماید، تبلیغات نهایی تاثیرگذارتر بوده و منجر به فروش بیشتری می شود. تنها در این صورت است که عکاسی تبلیغاتی می تواند عواطف و احساسات جامعه هدف محصولات را تحت تاثیر خود قرار دهد، و تنها در این صورت است که فرآیند عکاسی با موفقیت به انجام می پذیرد.

نمونه عکاسی تبلیغاتی استودیو ادد

نمونه عکاسی تبلیغاتی استودیو ادد

ایده پردازی و خلاقیت مهمترین فاکتور های عکاسی تبلیغاتی

ایده پردازی و خلاقیت مهمترین عوامل موفقیت و تاثیرگذاری عکاسی تبلیغاتی به شمار می آیند، چرا که حجم بالای تبلیغات های مختلف و حتی رقبا باعث گشته تا سلیقه زیبایی شناسی و برانگیزاندن بسیار دشوار تر از روزهای اول تبلیغات می باشد، درک این موضوع نشان می دهد که امروزه تنها با ایده پردازی اصولی و حساب شده می توان پروژه عکاسی تبلیغاتی را به موفقیت رساند و مدیایی پر قدرت تولید نمود که عقل از سر هر مخاطبی میبرد و او را ترقیب و مجبور به خرید میکند.

این مطلب  را نیز مطالعه نمایید: انتخاب بهترین رنگ برای تولید محصولات و بسته بندی

نقش عکاسی تبلیغاتی در بازاریابی نورونی؟

مطالعات در زمینه بازاریابی نورونی نشان میدهد که در فروش منطق و یا استدلال بسیار کمتر از احساسات موثر در تکمیل فرآیند و تحریک برای خرید می باشد، انسانها تنها زمانی محصولات غیر ضروری را خریداری میکنند که احساساتشان به نحو صحیح و در راستای ارزش احساسی محصولات بر انگیزانده شود، این موضوع بسیار تخصصی بوده و برای درک بیشتر نیاز به وقت و زمان می باشد و ما قصد نداریم وارد این مقوله شویم، فقط اشاره ای شد تا دریابیم که احساسات نقش مهمی در خرید دارند و عکاسی تبلیغاتی یکی از رسانه های موثر و توانمند در تاثیرگذاری و برانگیزاندن به شمار می رود.

عکاسی تبلیغاتی و زیبایی شناسی

زیبایی شناسی نیز دقیقا مانند دیگر مقولات دچار دگردیسی شده و هر روزه تغییر می کند و به تکامل می رسد، از آنجا که سرچشمه زیبایی شناسی، سلایق و علایق مختلف می باشدو این دو فاکتور دائم در گذار و در حال به روز شدن می باشند، پس زیبایی شناسی همواره پویا بوده و در حال به روز شدن می باشد. لذا می بایست دقت کنیم که شیوه و یا راهی که چند سال قبل بر روی مخاطبین تاثیر گذار بود الزاما امروز تاثیرگذار نخواهد بود، این موضوع در مورد عکاسی تبلیغاتی نیز صدق کرده و تیم ایده پرداز و اجرایی عکاسی تبلیغاتی دائما باید به روز باشند و در جریان جدیدترین شیوه ها و تغییرات معیارهای زیبایی شناسی باشند.

نمونه عکاسی تبلیغاتی استودیو ادد

نمونه عکاسی تبلیغاتی استودیو ادد

کاربردها و ویژگی های عکاسی تبلیغاتی:

  • هدف اصلی از انتخاب عکاسی تبلیغاتی از محصولات، برانگیزاندن احساسات، ترقیب و ایجاد هیجان برای خرید محصولات می باشد، در صورتی که محصولات نیاز به برانگیختن احساسات مخاطبان و بازار هدف جهت خرید و افزایش فروش باشند، عکاسی تبلیغاتی تنها و بهترین انتخاب می باشد، البته باید به خاطر داشته باشیم که تمامی محصولات برای ترقیب مشتری برای خرید نیاز به عکاسی تبلیغاتی خواهند داشت.
  • عکاسی تبلیغاتی معمولا در بیلبوردها، پوسترها، بسته بندی، جلد و صفحات تاثیرگذار و مهم کاتالوگ ها و بروشورها، حتی تیزرهای تبلیغاتی و در کل تمامی کمپین های تبلیغاتی مورد استفاده واقع می شوند.
  • با وجود بیشتر بودن هزینه عکاسی تبلیغاتی نسبت به عکاسی صنعتی اما کاربردهای این نوع عکاسی متفاوت بوده و بسیار موثرتر می تواند در فرآیند بازاریابی و فروش تاثیرگذار باشد. توانمندی و خصوصیات منحصر به فرد عکاسی تبلیغاتی در حدی است که با وجود قیمت بیشتر نسبت به عکاسی های دیگر، همواره پر کاربرد و پر طرفدار در میان کارشناسان بازاریابی و فروش می باشد.
  • دکوپاژ و طراحی صحنه که می تواند محصول را در بهترین شرایط و در حال استفاده و در کنار دیگر وسائل که تاکید و زیبایی را به حداکثر می رسانند.

این مطلب را نیز مطالعه نمایید: ساخت ساده تصاویر اعجاب انگیز سینماگراف

عکاسی تبلیغاتی از نگاهی دیگر

عکاسی تبلیغاتی جزو صنعتی ترین رشته‌ های عکاسی می باشد. در این ننوع عکاسی نه تنها نیاز به تمامی تسلط به علم و دانش و تجربه را داریم، بلکه تجهیزات متنوعی نیز به جز دوربین و لنزهای متنوع مورد نیاز می شد، از پارچه های مخصوص در رنگ های مختلف تا میزها و شاسی های تخصصی و گران قیمت، از تجهیزات نورپردازی‌ متنوع تا سه پایه و تک پایه و هدهای مختلف و تجهیزاتی جهت دیزاین صحنه و دکوپاژ که بنا به پروژه و محصولات تعریف می شود.
هر نوع عکاسی که به منظور پرزنت کردن، معرفی، تبلیغات، کمک به فروش و بازاریابی محصولات باشد را، عکاسی تبلیغاتی می نامند. تک تک خوراکی ها، انواع لوازم خانگی، مبلمان و تجهیزات دکوراسیون داخلی و خودرو ها چه انسان در عکسها وجود داشته باشد چه نه عکاسی تبلیغاتی به حساب می آیند. ثبت مراحل مختلف تولید یا در اصطلاح خط تولید کارخانه‌ های متنوع عکاسی تبلیغاتی می باشد. غالبا سفارش دهنده و کارفرمای این نوع عکاسی: شرکت های صنعتی، تولیدی ها، شرکت های بازرگانی، واردکنندگان و صادرکنندگان کالا، طراحان کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی، می باشند.

تجربه عکاس تبلیغاتی و اشراف او در مورد محصول هر چه بیشتر باشد نتیجه کار درخشان تر و موثر تر و موفق‌تر خواهد بود. تجربه و دانش او نسبت به تکنیک های تبلیغاتی، خصوصیات کالا، نورپردازی و عکاسی همراه با در اختیار داشتن تجهیزات حرفه ای می توانند متضمن فروش بیشتر و موفقیت شوند.
به عنوان مثال پرزنتیشن یخچال را تصور کنید، از چیدمان و دکوپاژ مواد غذایی داخل یخچال، انتخاب فرد مناسب جهت کدبانوی آشپزخانه و کودک در کنار انتخاب فضایی به عنوان آشپزخانه، همه و همه هزینه بر خواهند بود،  برای ساخت آشپزخانه، دکور و صحنه در دسر ها و هزینه های مختلفی مورد نیاز می باشد، که پس از انجام آن سختی ها و تجربه عکاسی است که بتواند با اتکا به شناخت خود از نورپردازی مناسب فضا را به فضایی رویایی و دلنشین و تبلیغاتی تبدیل نماید. در کنار تجربه عکاس در شناخت نور تجربه او در عکاسی، انتخاب مناسب ترین لنز و زاویه صحیح نیز برای رسیدن به کاری متفاوت و ایده آل مورد نیاز است. همانطور که گفته شد وظیفه این نوع عکاسی بازتاب ویژگی ها و خصوصیات محصولات در بهترین شکل ممکن حتی با کمی اغراق میبایست خصوصیاتی همچون زیبایی، کارایی و دیگر ویژگی ها بارز تر نمایش داده شوند و این کاملا به تجربه و دانش عکاس باز میگردد در غیر این صورت علی رغم صرف هزینه و زمان نتیجه کار دلنشین و موثر نخواهد بود. بدیهی است که شناخت و تجربه مشتریان و کارفرمایان از محصولاتشان می تواند نقش موثری در بهبود نتیجه نماید و افکار تیم ایده پردازی و خلاقیت را متمرکز بر بازتاب خصوصیات، نورپردازی، فاخر بودن، شفافیت و درخشانی رنگ های سوژه نماید. ارتباطی که نتیجه کار و تصویر نهایی با مخاطبین برقرار می سازد و تاثیری که بر احساسات مختلف مشتریان بالقوه دارد نمایانگر موفقیت عکاسی تبلیغاتی می باشد که مواردی که گفته شد نقش به سزایی در ایجاد نتیجه ای درخشان و تاثیر گذار دارند.

عکاسی که قصد دارد تا عکاسی تبلیغاتی را به عنوان رشته خود انتخاب نماید و آن را بصورت حرفه ای دنبال کند در کنار آموختن علم و دانش نورپردازی و مبانی عکاسی و شناخت کامل دوربین ها و عملکرد لنز های مختلف که عوامل مهمی جهت خلق تصاویر شگفت انگیز و تاثیر گذار می باشند میبایست تجربه کافی و شناخت کافی از خصوصیات، ویژگی های منحصر به فرد و متریال محصولات و کالاهای مختلف داشته باشد تا با اتکا به تجربه بتواند بهترین نتایج را خلق نماید.

برای بیشتر روشن شدن موضوع، سینک ظرفشوئی در کنار یخچالی بسیار بزرگ و side همراه با دیگر وسائل الکتریکی در آشپزخانه‌ ی بزرگ و عریض را با دو بازیگر خانم به همراه بچه را در نظر بگیرید، در این صحنه نه تنها نور تک تک وسائل و تجهیزات آشپزخانه می بایست درست و بدون مشکل باشند بلکه تمام فضا و بازیگرها، کف، دیوارها و غیره نیز می بایست درخشان و زیبا به نظر بیایند، ضمن اینکه رفلکشن ها و بازتاب های ناخواسته هم در بدنه وسائل بوجود نیامده باشد و یا سایه ها بیش از حد تیره و یا روشنایی ها بیش از حد روشن نشده باشند که به زیبایی و نقطه طلایی آسیبی وارد کنند. نباید فراموش شود که با کوچکترین تغییر در زاویه دوربین، کمی زوم بیشتر و یا کمتر، جابجا شدن وسائل یا تغییراتی هر چند کوچک در دکوراسیون و غیره تمامی تنضیمات می بایست مجددا انجام شده و تمامی مشکلات مجددا رفع گردد.

یکی از مهمترین عوامل در کمپین های موفق تبلیغاتی و استراتژی های کارآمد بازاریابی، عکاسی تبلیغاتی مبتنی بر خلاقیت و ایده پردازی می باشد، از این موضوع چنین می شود استنباط نمود که خلاقیت و ایده پردازی صحیح و اصولی و خلاقانه تاثیر بسیار زیادی در فروش و طرح ریزی کمپین های تبلیغاتی موفق داشته و تجربه و خلاقیت عکاس می تواند راه گشا و ضامن موفقیت کسب و کارهای مختلف باشد. پس اطمینان به عملکرد عکاس و نمونه کارها و تجربه او عاملی تعیین کننده و موثر می باشد.

نمونه عکاسی تبلیغاتی استودیو ادد

نمونه عکاسی تبلیغاتی استودیو ادد

جمع بندی: 

در نهایت به دلیل قدرت تاثیرگذاری عکاسی تبلیغاتی در فرآیند تبلیغات و بازاریابی، بهترین انتخاب و توصیه ما تلفیقی از عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می باشد به این صورت که ضمن این که عکاسی صنعتی از تمامی محصولات انجام می شود ولی در کنار آن چند محصول تازه و پر فروش شرکتها می بایست از عکاسی تبلیغاتی استفاده شود تا دست کارشناسان و متخصصان بازاریابی و فروش باز باشد و کمپین تبلیغاتی موثرتر و پر توان تر برگزار شود.

برای مشاوره رایگان، پرسیدن سوالات و ابهامات و یا سفارش عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی با ما تماس بگیرید!

04 74 24 88 – 021

مشاهده نمونه کارها و پروژه های انجام شده در استودیو ادد