فیلم یا ویدئوی تعاملی یا همان اینتراکتیو (Interactive Video) چیست؟

ویدئوی تعاملی (Interactive Video) یکی از جدیدترین روندهای ساخت فیلم و ویدئو می باشد که در آن مخاطب در روند پیشرفت فیلم تاثیرگذار می باشد، تصور کنید آن لحظاتی از فیلم که تصمیم کارگردان با سلیقه شما مغایرت دارد می توانستید سناریو فیلم را تغییر داده و سناریوی انتخابی و مورد علاقه خودتان را جایگزین فیلمنامه اصلی نمایید، بی شک این توانمندی، حس بسیار بی نظیر و بی بدیلی برای آن کسانی خواهد داشت که سلیقه هنری خود را داشته و می توانند داستان خود را روایت کنند.

در این گونه فیلم ها کارگردان، انتخاب سناریوی ویدئو را با مخاطب به اشتراک گذاشته و در ساخت فیلم یا ویدئوی تعاملی (Interactive Video) به سلیقه و حس زیبایی شناسی مخاطب احترام گذاشته شده و مخاطب را در خط سیر و شکل گیری فیلم نامه دخیل می داند. در واقع ساخت ویدئوهای تعاملی نه تنها دارای جاذبه های تفریحی برای مخاطبان می باشند، بلکه این تعامل دارای ارزش های متعدد فلسفی، هنری است که به مولف این اجازه را می دهد تا مخاطب را در روند ساخت اثر هنری خود سهیم نماید.

تاریخچه ویدئوی تعاملی

میتوان نتفلیکس و پس از آن یوتیوب را جزو سردمداران و اولین شرکت هایی دانست که فیلم ها و سریال های متعددی را با استفاده از تکنولوژی ویدئو های تعامل تولید نموده اند.

پس از این دو غول دنیای فیلم و ویدئو این شرکت های تبلیغاتی و تیزر سازی بودند که به سرعت پتانسیل های این ویدئو ها را درک نموده و به سراغ تولید و ساخت فیلم های تعاملی در حوزه تبلیغات نمودند و به نوبه خود توانستند قدم های بسیار بزرگی در ایجاد ایده های جدید و وسعت دادن به این دنیای زیبا نمایند.

نمایش و پرزنتیشن جذاب محصولات بدون خسته شدن مخاطبین

در حال حاضر ما با تبلیغات های اجباری و خسته کننده احاطه شده ایم و دیگر کسی نیست که حوصله کافی برای دیدن و مواجهه با تبلیغات را داشته باشد، با توجه به شرایط وصف شده تنها تکنولوژی و نوآوری است که چاره ساز خواهد بود و نه تنها حس خسته کنندگی را از ما خواهد گرفت بلکه برای ما جذابیت هایی ایجاد خواهد نمود و ویدئوهای تعاملی یکی از بهترین این راه ها هستند. از این رو بسیاری از برندهای معتبر با استفاده از تکنولوژی ویدئوهای تعاملی جایگاه خود را در بین مشتریان بالقوه و بالفعل خود باز نموده اند و از این ابزار و رسانه قدرتمند به خوبی بهره مند شده اند.

در  ویدئو های تعاملی (Interactive Video) برند هوندا را مشاهده خواهید نمود. در این ویدئوی تعاملی تبلیغاتی، شرکت خودرو سازی هوندا در اقدامی خلاقانه و تعجب برانگیز شخصیت اصلی داستان را در دو تایم لاین و در دو دنیای موازی در قالب دزد و پدر خانواده به تصویر کشیده است، شما به عنوان مخاطبین تبلیغ هوندا میتوانید در هر لحظه با کلیک بر روی ویدئو، روایت و سناریوی اول و یا دوم را بنا به علاقه و سلیقه خود مشاهده نمایید.

در ویدئوی تعاملی برند نایک (NIKE) با شخصیت اصلی همراه شده و همراه با او به انتخاب و ست کردن استایل لباس های خود از محصولات نایک بپردازید.

ایجاد فروشگاه از طریق ویدئوی تعاملی (فروشگاه ویدئویی)

شاید باورش سخت باشد ولی مشتریان می توانند در حین دیدن فیلم ها (ویدئوی فروشگاهی) در هر لحظه اقدام به خرید آنلاین نموده و با کلیک بر روی محصولات داخل فیلم و ویدئو اقدام به خرید و سفارش محصولات نمایند.

نمونه ویدئوی تعاملی زیر مربوط به برند مانگو (MANGO) می باشد که با استفاده از تکنولوژی متحیر کننده ویدئوی تعاملی فروشگاه آنلاین خود را به داخل فیلم و تیزر خود آورده و فروشگاه ویدئویی خود را راه اندازی نموده است تا به محض اینکه مخاطب از لباس های داخل کلیپ خوشش آمد بتواند با کلیک بر روی سبد خرید کنار آن لباس مودر علاقه اش را به ساده ترین شکل ممکن سفارش دهد.

در انتها باید بگوییم که شما هم می توانید برای برند و محصولات خود ویدئوی تعاملی ساخته و مخاطبین خود را بهت زده و هیجان زده نمایید تا همه جا از خلاقیت و نوآوری برند شما صحبت کنند و تبلیغات شما را به یکدیگر نمایش دهند، تیم تولید محتوای استودیو ادد افتخار دارد تا به عنوان اولین و تنها شرکت ساخت ویدئوهای تعاملی در ایران در خدمت برندها  و محصولات ایرانی بوده و سناریو های خلاقانه و هوشمندانه را با استفاده از این تکنولوژی طراحی و اجرا نماید. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر در مورد ساخت ویدئو های تعاملی، همچنین سفارش ساخت و اطلاع از قیمت ها حتما با کارشناسان ما در تماس باشید.

5/5 (1 نظر)