چگونه عکسای بهتری بگیریم

چگونه عکس های بهتری بگیریم؟ چگونه حرفه ای عکاسی کنیم؟

اغلب گوشی‌های هوشمند و دوربین های کامپکت (کوچک)، مجهز به دوربین‌ های عکاسی با کیفیتی هستند که قادر هستند موضوع را با کیفیت و خروجی غیر قابل باوری ثبت نمایند. با اینکه دوربین‌های موبایل و گوشی های تمامی امکانات دوربین های حرفه ای (DSLR) را در اختیار ندارند اما با این وجود با اشراف و دانش می توانند نتایج درخشان و حتی در بعضی اوقات قابل رقابت با دوربین های حرفه ای را فراهم آورند. یکی از مهمترین ویژگی های عکاسی با موبایل و یا دوربین های کامپکت تنظیم اتوماتیک و نور و رنگ می باشد که به عکاس این اجازه را میدهد تا فارق از رعایت مسائل فنی به سوژه و موضوع بپردازد، که این توانایی مزیت بسیار مهمی برای تازه کارها به شمار میرود. با استودیو عکاسی صنعتی ادد همراه باشید.

تنظیمات دوربین عکاسی و یا موبایل

قبل شروع هر کاری سعی کنید تنظیمات حال حاضر دوربین عکاسی و یا موبایل خود را بررسی کنید، و در موردشان تحقیق کنید البته به زودی رسیدن به تنظیمات کلی و مفید در استودیو ادد قابل دسترس خواهد بود، اما تا آن موقع بهتر است تنظیمات را بر روی اتومات که با حرف A و یا با کلمه AUTO نمایش داده می شود قرار دهید تا خود دوربین تنظیمات را انجام دهد.

تفاوت لنز تمیز با لنز کثیف

نیمه سمت راست لنز در هنگام عکاسی تمیز نشده و سمت چپ با دستمال مخصوص پاک شده است. عکس: استودیو ادد

چرا عکسها باکیفیت یا حتی تار هستند؟

یکی از مهمترین عوامل تار شدن و یا کیفیت پایین عکس ها در موبایل و یا دوربین های کامپکت کثیف شدن لنز این دوربین ها می باشد. پس به خاطر داشته باشید که حتما لنز دوربین میبایست کاملا تمیز باشد، به خاطر داشته باشید که به منظور اجتناب از بوجود آمدن خط و خش و از بین نرفتن کوتینگ لنز میبایست برای انجام این کار از دستمالهای مخصوص استفاده کنید.

سعی کنید همواره دستمال مخصوص پاک کردن لنز، جهت از بین بردن چربی ها و گردو غبار لنز همراه خود داشته باشید این کار کمک شایانی به بالا رفتن کیفیت و شفافیت تصاویر و عکس ها می نماید.

‌تا جایی که امکان دارد از فلش استفاده نکنید!

علی رغم کارایی بالای فلش در جبران افت نور و روشن نمودن سوژه عکاسی، فلش در بیشتر مواقع به کیفیت و زیبایی عکس ها ضربه می زند. در اغلب مواقع یعنی در تقریبا همیشه استفاده از فلش نتایج بسیار بدتر از حالت عادی و غیر فعال آن هستند پس تا جایی که ممکن است از فلش استفاده نکنید. به جای استفاده از فلش، از خلاقیت خود استفاده کنید و جابجا کردن سوژه، روشن کردن چراغی که خاموش است و یا حتی با استفاده از وسائلی همچون چراغ مطالعه و یا آینه سعی کنید نور کافی را برای عکاسی خود فراهم نمایید. منابع نوری فراوانی همواره در نزدیکی شما وجود دارند فقط باید کمی کنجکاو و خلاق باشید.

نور طبیعی (خورشید) کمک بسیار زیادی به بهتر شدن کیفیت عکاسی خواهد نمود پس اگر هنوز خورشید در آسمان است فرصت را از دست ندهید و برای استفاده از این نور پنجره ها و حیات را فراموش نکنید، نوری که از پرده ای نازک می گذرد نوری بسیار مناسب و عالی برای تجربه عکاسی شما خواهد بود.

با این وجود همیشه مخصوصا در میهمانی ها با توجه به ساعت شروع مهمانی امکان استفاده از نور طبیعی وجود ندارد، اینجاست که ایده پردازی و خلاقیت شما چاره کار خواهد بود و عکاسی شما تحسین جم رو به همراه خواهد داشت، پس حتما به منابع نوری مختلف و جایگاه سوژه خود توجه کنید و در صورتی که نور خوب به سوژه نمیرسد او را جابجا کنید تا نور مصنوعی بر روی او بتابد، و یا حتی از چراغ مطالعه، شمع، چراغ قوه گوشی دیگر و یا چراغ قوه عادی، سعی کنید نور را با زاویه 45 درجه به سوژه بتابانید این ترفند همیشه موفقیت آمیز است و عکس های شما را متفاوت خواهد نمود.

هرگز از زوم (بزرگنمایی) دیجیتال استفاده نکنید!

اگر مایلید که عکسهایی با کیفیت و عالی بگیرید هرگز و هرگز از زوم دیجیتال استفاده نکنید، اگر ما در شرکتهای تولید دوربین گوشی های موبایل و یا دوربین های عکاسی کامپکت بودیم تا به حال نسل این گزینه قطعا منقرض شده بود. به دلیل اینکه این گزینه به هیچ عنوان کارایی و سودمند نبوده و فقط به منظور ایجاد حس زوم برروی این دستگاه ها و یا دوربین های غیر حرفه ای قرار داده شده است. حتی این گزینه به منظور حذف اشیاء و عوامل مزاحم صفحه نیز کارآمد نمی باشد. البته این رو هم نباید فراموش کرد که حضور المان ها و موضوعات اضافی در کادر عکاسی و تصاویر قادر هستن به زیبایی شناسی و کیفیت نهایی آسیب بزنن، بهترین راه برای اجتناب و حذف عناصر اضافی نزدیک شدن به سوزه اصلی و یا بریدن عکس نهایی (کراپ) عکس در مرحله ویرایش می باشد.

البته به خاطر داشته باشید که کراپ کردن عکسها در صورتی که بیش از حد باشد مجددا قادر هستند تا کیفیت نهایی را تحت تاثیر قرار دهند، پس سعی کنید در هنگام عکاسی کمی به جلو حرکت کنید تا کادر بسته تر و عاری از هر گونه عناصر اضافی داشته باشید، نزدیک شدن به سوژه بهترین روش برای حذف المان های اضافی می باشد که هیچ لطمه ای به کیفیت عکس وارد نمیکند.

‌استفاده از عکاسی پی در پی (Continuous)

حتما همه ما عکسهای بیشماری گرفته ایم که همه چیز در آن عکس خوب و عالی است به جز یک نکته بسیار کوچک که اگر رفع میشد عکس از همه لحاظ عکسی جامع و ماندگار می شد، و با وجود این پتانسیل مجبور به استفاده نکردن و یا پاک کردن عکس شده ایم، برای اجتناب از این معضل می بایست از تکنیک  عکاسی پی در پی و یا همان Continuous در دوربین های های عکاسی کامپکت و Burst Mode در دوربین های موبایل در ثبت بهترین لحظه و بی اشکال ترین لحظات علی الخصوص در عکاسی از سوژه متحرک مانند عکاسی پرتره و یا عکاسی از حیوانات استفاده نمایید. با استفاده از این گزینه به راحتی بهترین حالت های سوژه را جهت ثبت در تاریخ در اختیار خواهید داشت.

طبعا تعداد عکسهای بالای گرفته شده در این تکنیک، حجم بسیار زیادی را از مموری و حافظه دوربین و یا موبایل اشغال خواهد نمود که پس از انتخاب فریم های دلخواه می بایست آنها را حذف نمایید.

تاثیر ادیت بر خروجی نهایی تصاویر عکاسی دکوراسیون داخلی

تاثیر ادیت و ویرایش تصاویر عکاسی شده (نیمه سمت چپ ادیت نشده و نیمه سمت راست ادیت شده توسط تیم استودیو ادد) عکس: استودیو ادد

اعجاز ویرایش عکس ها در خروجی نهایی

ادیت و ویرایش تصاویر آنقدر در فرآیند رسیدن به عکس با کیفیت موثر هستند که حتی در اوایل اختراع عکاسی نیز عکاسان در هنگام ظهور عکس بر روی آن تغییراتی را اعمال می کردند، البته که در آن زمان ادیت ها بسیار محدود بود اما در همان شکل ابتداعی نیز ضروری و تاثیر گذار بود و نتایج را به شکل قابل توجهی تحت تاثیر قرار می داد.

در حال حاضر اپلیکیشن ها و نرم افزار های بسیار زیاد و در عین حال قدرتمندی وجود دارند. از فتوشاپ گرفته که نرم افزار فوق حرفه ای برای ادیت تصاویر به شمار می رود تا اپلکیشن هایی که تنها با لمس و انتخاب گزینه های از پیش آماده شده می توانند تصاویر عکاسی شده را به عکس های حرفه ای و ویرایش شده تبدیل نمایند.

اپلیکیشن Snapseed این اپلیکیشن یکی از بهترین و قدرتمند ترین اپلیکیشن های به منظور ویرایش و ادیت عکس های میباشد و برای کاربران اندروید و iOS در دسترس می باشد، این اپلیکیشن در عین سادگی و کاربری آسان بسیار قدرتمند بوده و نتایج کار با آن بسیار شگفت انگیز می باشد.

دانلود برای گوشی های اندروید

دانلود اپلیکیشن Snapseed برای گوشی های iOS

به خاطر داشته باشید که شما در هنگام عکاسی هر چه دقت بیشتری داشته باشید نتیجه کار در مرحله ادیت و ویرایش تصاویر درخشان تر خواهد شد و ویرایش عکس هایی که اشکالات فنی فراوانی دارند میسر نخواهد بود.

‌مشاهده عکس های حرفه ای از عکاسان حرفه ای و دقت کردن به تکنیک و کادرها

مشاهده و استفاده از تجربیان و دانش حرفه ای ها نقش بسزایی در بیدار شدن و برانگیخته شدن خلاقیت در ناخود آگاه خواهد داشت، دیدن تصاویر عکاسان معروف و حرفه ای مانند دانشگاهی می باشد که تکنیک های او را به صورت ناخود آگاه در ذهن شما نهادینه می نماید. پس از دیدن عکس های حرفه ای به هیچ عنوان قافل نشوید شاید اینستاگرام، فیسبوک و گوگل بسترهای بسیار مناسبی برای پیدا کردن و مشاهده نمونه های حرفه ای هستند البته نمونه کار های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی استودیو ادد نیز بی تاثیر نیستند.

فقط به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان سعی نکنید تا ایده عکاسان دیگر را کپی کنید و یا عین به عین اجرا کنید، دیدن این کارها صرفا جهت برانگیزاندن خلاقیت نهفته در شماست و نباید شما را به یک ماشین کپی تبدیل کند.

همه روزه در دنیا عکس های با ارزش و فراوانی در حال ثبت شدن می باشد که بسیاری از آنها با موبایل و یا دوربین های غیر حرفه ای ثبت شده اند. پس اگر در درون خود خلاقیت و ایده پردازی را احساس میکنید، بیشتر از این وقت و تلف نکنید و عکس ببینید و عکس ببینید و عکاسی کنید و عکاسی کنید و سعی کنید نکات گفته شده تو این مطلب رو حتما رعایت کنید.

منبع: Improve Photography

در ضمن میتونید عکس هایی رو که خودتون گرفتید رو برای ما ارسال کنید داوران ما در انتهای هر فصل عکسهای ارسالی رو بررسی میکنن و سه نفر برتر جوایز نفیسی اهدا خواهد شد و عکسهاشون در کتاب آخر سال چاپ خواهد شد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *