آموزش نوردهی

آموزش نوردهی و تنظیم نور در عکاسی – قسمت اول (شاتر، دیافراگم و ایزو)

یادگیری و درک تمامی رموز عکاسی و آموزش نوردهی در مفهوم نور و عوامل تاثیر گذار بر شدت و ثبت نور در تصاویر خلاصه می شود، به این معنا که شخصی که سه عامل اصلی تشکیل شدن تصویر در دوربین را درک کرده باشد که به هیچ وجه درک آن سخت نیست، فقط به کمی تمرکز و تلاش برای درک عمقی و ماندگار نیاز دارد، و تنها از روی حفظیات نمی توان به این مهم رسید، در این مقاله سعی دارم تا بصورتی کاملا ساده و کاربردی این مفاهیم و ارتباط آنها نسبت به یکدیگر را توضیح بدم تا بعد خوندن این مقاله دیگه هیچ مشکلی در درک این مفاهیم نباشه و مفاهیم شروعی باشن برای شروع عکاسی خبری، عکاسی مستند اجتماعی، عکاسی معماری، عکاسی پرتره، عکاسی صنعتی، عکاسی تبلیغاتی و دیگر روندهای عکاسی.

برای شروع آموزش نوردهی میخوام بصورت بسیار گذرا و سریع اولین قدمهای اختراع عکاسی و استفاده از اتاق تاریک رو توضیح بدم چون برای درک عوامل نوردهی فعلی بسیار مفید هستش، در ابتدا این ایده توسط نقاشان طبیعت، اجرا می شد به این صورت که اتاقک نسبتا بزرگی رو که هیچ روزنه ای در آن وجود نداشت و تنها یکی از سطح های اون مثل شکلهای زیر یک سوراخ داشت، استفاده می شد که طبق قوانین فیزیک اون سوراخ به سمت هر سوژه ای که باشه تصویر مقابل رو در سطح مقابل اون سوراخ در اون اتاق به صورت سر و ته به تصویر میکشه، این اتاقک انقدر بزرگ بود که انسانی داخلش جا بشه و با گاری ها و برده ها جابجا میشد، نقاشان از این تصویر استفاده میکردند و بوم را بصورت سر و ته روی دیوار روبرو سوراخ نصب میکردند و شروع به کپی کردن از اون تصاویر می کردن که در نهایت نقاشی با جزئیات بسیار زیاد و رئال از اون صحنه و طبیعت ثبت می کردند.

آموزش نوردهی (اتاق تاریک)

آموزش نوردهی (اتاق تاریک)

نقاشان با این ترفند با کار کمتر به نتایج بهتر و در آمد بیشتر می رسیدند، تا اینکه ژوزف نیسه‌فور نیِپس در سال 1822 با استفاده از ترکیبات نقره توانست اولین تصویر جهان را بدون دخالت شخص ثبت نماید و دیگه نیازی به زحمت فراوان برای نقاشی تصاویر نبود و عکس ثبت میشد. این اختراع پایه و اساس صفحه حساس به نور دوربین های امروزی که با تکنولوژی ها و ویژگی های مختلف بر روی دوربین ها با کیفیت های باورنکردنی تصاویر رو ثبت میکنن و بعد از پردازش توسط چیپستها در مموری ذخیره میشن بود.

امروزه اتاق تاریک های بزرگ و سنگین تبدیل به دوربین های کوچکی شده اند با امکانات فوق العاده و باور نکردنی و بسیار پیشرفته تر و تکامل یافته تر ولی نکته جالب اینجاست که تمامی مفاهیم دقیقا همان مفاهیم بوده و هیچ تغییری نکرده اند و پیشرفت چشمگیر و تکامل تنها وجه تمایز دوربین های فعلی با اتاق تاریک اولیه می باشد.

مشاهده دیگر مقاله های آموزشی استودیو ادد

نقش شاتر (مسدود کننده) در نوردهی و میزان نور تصاویر در عکاسی

با فهم و درک فرآیند بالا، درک مفاهیم پیچیده آموزش نوردهی، بسیار ساده خواهد شد. خوب حالا با بازگشتی سریع به مثال بالا در می یابیم که سه عامل در میزان نور رد شده از سوراخ و تابیده شده بر پرده انتهایی موثر بودن، اولین عامل میزان باز بودن اون سوراخ بوده که با مسدود کننده ای بسته میشده و تنها زمانی که میخواستن تصویری رو ثبت کنن و بنا به نوری که محیط داشت بعد از آماده کردن همه چیز اون رو بر میداشتن و بعد از صرف معینی از زمان مجددا مسدود کننده رو سرجاش میگذاشتن، خوب امروز به اون مسدود کننده دستی شاتر میگیم که با زدن دکمه ای که عکس باهاش گرفته میشه بنا به مدت زمانی که برای باز بودنش تعریف کردیم باز میمونه و مجددا بصورت اتومات بسته میشه تا عکس ما زیادی نور نبینه و زیادی سفید نشه، خوب بدیهیه که هر چی مسدود کننده بیشتر باز باشه، تصویر نهایی روشن تر و هر چی مسدود کننده سریع باز و بسته بشه نور تصویر نهایی نور کمتری داره.

خوب تا اینجا نقش شاتر رو در نوردهی آموزش دیدیم و الان بصورت کامل میدونیم که هر چه سرعت شاتر بیشتر باشه (یعنی مدت زمان کمتری باز باشه) تصویر نهایی کم نور تر و هر چه سرعت شاتر کمتر باشه (یعنی مدت زمان بیشتری باز باشه) تصویر نهایی پر نور تر خواهد بود.

نقش دیافراگم در نوردهی و میزان نور تصویر عکاسی

حالا که نقش شاتر رو در آموزش نوردهی آموختیم و متوجه شدیم که میزان باز بودن مسدود کننده توی اتاق تاریک همون سرعت شاتر هستش و میدونیم که چه تاثیری در میزان نور و نوردهی داره، وقتشه که بریم سراغ قطر دایره ی سوراخی که بر روی اتاق تاریک بوجود آوردیم بدون شک قطر سوراخ هم عامل بسیار مهمی در عبور نور و روشن شدن تصویر داخل اتاق هستش و بدیهیه که هر چی سوراخ درشت تر باشه نور بیشتری ازش عبور می کنه و تصویر نهایی روشن تر میشه و بالعکس هرچی قطر دایره کوچیکتر باشه نور رد شده کمتر خواهد بود و نور تصویر نهایی به طبع کم نور تر خواهد شد. در دوربین های امروزی تنها فرقی که این سوراخ با نسخه های اولیه خودش داشته این هستش که سوراخها در دوربین های امروزی روی بدنه دوربین نیستند و روی لنز قرار دارند و همچنین قابل تنظیم هستن، یعنی عکاسان قادرند که میزان باز و بسته بودن این سوراخ رو در عکسهای مختلف تنظیم کنند و توسط این تغییرات جلوه های بصری مختلفی رو در عکاسی هاشون بوجود بیارند.

آموزش نوردهی دیافراگم

آموزش نوردهی دیافراگم

سومین عامل آموزش نوردهی صفحه حساس به نور

صفحه حساس تکنولوژی فوق پیشرفته و تکامل یافته ترکیبات نقره ای که ژوزف نیسه‌فور نیِپس برای اولین بار از اون استفاده کرد و موفق شد برشی از زمان رو ثبت کنه و برای همیشه ماندگار کنه، صفحه های حساس به نور جدید دقیقا همان کار ترکیبات نقره رو تنها با تکنولوژی و کیفیت بسیار بالاتر انجام میدن، این صفحه ها دقیقا در پشت سوراخ دیافراگم قرار دارند و به محض زدن دکمه شاتر و کنار رفتن شاتر این صفحه توسط نور عبور کرده شروع به ثبت نورهای مختلف با طول موجها و شدت های مختلف از تصویر منتخب عکاس میشود. در این صفحه هزاران هزار نقطه حساس به نور قرار دارد که با عبور حتی کمترین نورها از سد سوراخ دیافراگم و شاتر قادر به ثبت آن می باشد.

اما نکته مهم در این صفحه این است که در دوربین های امروزی میزان حساسیت این صفحه قابل تغییر بوده و با عدد ISO نمایش داده میشه که عکاس می تواند در صورت کم بودن نور محیط و سوژه آن را تا حد بسیار زیادی بالا ببرد تا جایی که از شب عکاسی شود و عکس نهایی دقیقا مانند روز نورانی باشد.

پروژه های عکاسی صنعتی استودیو ادد

تلفیق این سه عامل برای کنترل نوردهی و رسیدن به تصویری موجز و بی نقص

تنظیمات و میزان استفاده از این سه عامل و تلفیق آنها به شدت بستگی به زمان، مکان و ماهیت سوژه دارد، ولی این موضوع به هیچ عنوان نباید باعث گیج شدن شود و سعی میکنم تا در مقاله ای جدا گانه و در قسمت های بعدی آموزش نوردهی به اون ها بیشتر می پردازم، در حال حاضر چیزی که باید بدونیم و خیلی مهم هستش این نکته است که تنظیمات این سه عامل (شاتر، دیافراگم و ایزو ISO) به هم وابسته هستن، به این معنی که هر چه سرعت شاتر کمتر شود و نور بیشتری به تصویر برسد ما قادر هستیم مدیریت راحت تری نسبت به تنظیمات دو عامل دیگر انجام دهیم، به عبارت ساده تر دستمون برای تنظیمات دو عامل دیگه باز تره و بدون نگرانی از افت شدید نور میتونیم دیافراگم و ایزو رو تنظیم کنیم، دقیقا همین موضوع در مورد دیافراگم یا ایزو هم صادقه و زمانی که حساسیتی برای تنظیم و میزان گشودگی دیافراگم نداشته باشیم با خیال آسوده میتونیم شاتر و ایزو رو تنظیم کنیم و به نتایج درخشان برسیم.

جمع بندی آموزش نوردهی

خوب دیدیم که به سادگی با یک مثال تونستیم مفاهیم مشکل و دشواری که گاها باعث سردرگمی بود را از سر راه برداریم این مفاهیم را بصورت ساده و منطقی درک کنیم و به کار ببندیم.

البته برای درک بهتر می بایست ویژگی ها و نقاط قوت و نقاط ضعف هر یک از عوامل رو به تفکیک بررسی کنیم که به دلیل اجتناب از پیچیدگی و وسیع بودن این موضوع ترجیح دادیم تا در مقاله دیگری توضیحات مربوط به ویژگی های سه عامل نوردهی را بررسی نماییم.

تقلب آموزش نوردهی:

 1. شاتر دقیقا مانعی است برای عدم ورود نور به اتاق تاریک و سرعت شاتر دقیقا همان میزان کنار رفتن مسدود کننده سوراخ است که اگر زمان بیشتری سوراخ باز باشد (سرعت شاتر پایین) نور بیشتری عبور کرده و تصویر نهایی پر نور تر و بالعکس هر چه مدت زمان کنار بودن مسدود کننده کمتر باشد (سرعت شاتر بالا) نور تصویر نهایی کمتر خواهد بود
 2. دیافراگم نیز دقیقا سوراخ تعبیه شده در اتاق تاریک است که جهت عبور نور ساخته شده است و قطر آن ارتباط مستقیم با نور تصویر نهایی دارد به این صورت که هر چه قطر دایره سوراخ بیشتر باشد نور تصویر نیز بالاتر و هر چه قطر سوراخ کمتر نور تصویر نهایی نیز کمتر خواهد بود.
 3. ایزو عددی است برای تعیین میزان حساسیت صفحه حساس به نور که هر چه حساسیت بالاتر باشد یعنی عدد ایزو بالاتر باشد، نور تصویر بیشتر بوده و هرچه عدد ایزو کمتر باشد نور تصویر نهایی کمتر خواهد بود.

به زودی با قسمت بعدی در خدمت شما خواهیم بود. در ضمن میتوانید سوالات و پیشنهادات خودتون رو در قسمت کامنتها مطرح کنید.

قسمت دوم آموزش نوردهی و اصول و قواعد تنظیمات عوامل نوردهی (شاتر، دیافراگم و ایزو)

3 پاسخ ها
 1. ميترامحصولي
  ميترامحصولي می گوید:

  سلام و عرض ادب
  توضيحات خيلي گويا و روان بود ، خصوصا براي من كه مبتدي هستم . خدا قوت

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *